Czym jest?

Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie funkcjonowania nerwu pośrodkowego. Następuje poprzez wystąpienie obrzęku ścięgien mięśni zginaczy nadgarstka. Nerw zostaje uciśnięty, powodując ból, zaburzenia czucia, drętwienie palców (szczególnie kciuka, palca wskazującego oraz środkowego). To sprawia, że trudne do wykonania stają się codzienne czynności. 

Kogo dotyczy?

Jednostka ta dotyczy w szczególności osób, które podczas pracy doprowadzają do przeciążeń mięśni zginaczy nadgarstka i palców. Może to nastąpić przez długotrwałe zaciskanie pięści (np. w przypadku tenisistów, kierowców, wioślarzy) a także przez spędzanie wielu godzin przy komputerze pisząc na klawiaturze czy posługując się myszką. Zespół cieśni nadgarstka może też dotyczyć osób, które zmagały się wcześniej z urazami nadgarstka, zapaleniem ścięgien, reumatyzmem bądź chorobą zwyrodnieniową stawów.

Jak diagnozować problem?

Fizjoterapeuta może wykonać proste badanie polegające na opukiwaniu nadgarstka. Podrażniony nerw będzie powodował ostry ból i drętwienie palców. Kolejnym badaniem może być test polegający na maksymalnym zgięciu nadgarstków przy jednoczesnym złączeniu dłoni grzbietami. Pojawiający się po około minucie ból i drętwienie palców będą oznaczały ucisk nerwu. Lekarz może również wykonać badanie EMG, które pozwoli wskazać szybkość przewodzenia nerwu pośrodkowego, bądź USG które zobrazuje tkanki leżące wewnątrz kanału nadgarstka.

Jak walczyć z zespołem cieśni nadgarstka?

Zgłaszając się do fizjoterapeuty z problemem drętwiejących rąk, zróżnicuje on przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie postępowanie. Skutecznymi metodami w walce z dolegliwościami są techniki rozluźniania powięzionego, rozciąganie mięśni oraz mobilizacja nerwu pośrodkowego. Dodatkowo można zastosować ultradźwięki, które podziałają przeciwbólowo i zwiększą elastyczność tkanek. W przypadku rozwinięcia się choroby, wskazane będzie unieruchomienie ręki na okres 3-4 tygodni. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego skutku, konieczna może się też okazać operacja, która polega na rozszczepieniu więzadła leżącego nad kanałem nadgarstka.

Jak można zapobiec zaburzeniu?

Osoby, których praca lub hobby może sprzyjać powstawaniu takich dolegliwości powinny pamiętać o przyjmowaniu prawidłowych pozycji. Podczas pracy przy komputerze przedramiona powinny mieć pełne podparcie, a nadgarstki spoczywać na sylikonowych podkładkach, co zapewni prawidłowe ich ułożenie. Jadąc samochodem warto zwrócić uwagę na to aby nadgarstki nie były zgięte w żadną stronę. Jeśli uprawiany sport wymusza duże napięcia w tej okolicy, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową technikę wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowo częste wykonywanie delikatnych ruchów kolistych nadgarstków, poprawi ukrwienie tej okolicy a także zwiększy to ślizg tkanek.