Bóle kręgosłupa i pogorszenie wzroku to tylko niektóre z dolegliwości, mogące wynikać ze złej postawy siedzącej. Chociaż istnieje coraz większa świadomość wśród pracowników i pracodawców odnośnie prawidłowego przystosowania miejsca pracy, wciąż nie przykładamy do tego należytej wagi. To błąd, który może wiele kosztować, gdyż obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest o 40% większe, niż w pozycji stojącej.
Podstawowe błędy
O poprawnej postawie siedzącej mówi się dużo, jednak w powszechnej świadomości panuje pogląd, że wystarczy siedzieć prosto. To niestety za mało. Równie ważny jest dobór odpowiedniego krzesła i ustawienie optymalnej odległości monitora od twarzy, a także robienie sobie przerw w trakcie, których zamiast przysłowiowego papieroska lepiej porozciągać się przez parę minut i dać odpocząć zmęczonym oczom.
Wadliwa postawa w pierwszej kolejności prowadzi do bólów szyi i pleców. W dalszej perspektywie długotrwałe utrzymywanie wadliwej postawy ciała, prowadzi do zaburzeń krążenia, bólów głowy, problemów z koncentracją i patologii oddychania. Jest to zagrożone bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym powstawaniem poważnych chorób, prowadzących nawet do śmierci. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że prawidłowe siedzenie przedłuża życie; a już na pewno polepsza jego komfort.
Jak prawidłowo siedzieć?
Siedząc, zwróć uwagę na ułożenie nóg, miednicy, głowy i rąk. Tylko dbając o całościową postawę, można sobie zapewnić optymalną pozycję w trakcie pracy.
- Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i oparte na twardym podłożu.
- Należy usiąść w fotelu jak najgłębiej, tak aby miednica znajdowała się blisko oparcia, a plecy przylegały do niego na całej długości.
- Klatka piersiowa powinna być wysunięta do przodu, a głowa trzymana prosto z tułowiem.
- Łokcie natomiast muszą się wspierać na podłokietnikach, tak by ręce były ułożone poziomo.
Odpowiedni wybór biurka i krzesła
Wprawdzie nie zawsze mamy ten komfort, że osobiście możemy wybrać sobie biurko i fotel, ale gdy jest okazja, by to zrobić, to warto poszukać takiego modelu, który będzie wspierał ergonomię pracy. Blat lub półka z wysuwaną klawiaturą powinna znajdować się na wysokości łokci osoby siedzącej. Standardowa wysokość to 65-80cm nad podłogą. Jeśli biurko jest regulowane, to dostosowanie wysokości nie będzie problemem. Ponadto, jeżeli korzystasz z komputera, biurko musi być na tyle szerokie, aby móc ustawić monitor w odpowiedniej odległości i wysokości na wprost linii oczu. Warto, aby krzesło miało możliwość dobrania odpowiedniej wysokości i kąta nachylenia oparcia. Polecane są fotele z zagłówkami i podłokietnikami, pozwalającymi rozluźnić nieco mięśnie.
Odpowiedni dobór krzesła i biurka pozwoli Ci łatwiej zachować poprawną postawę podczas pracy. Skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale również efektywność.
Pingback: Dyskopatia lędźwiowa - objawy i leczenie - Rehabilitacja Warszawa - FizjoArena
Pingback: Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy i leczenie - Rehabilitacja Warszawa - FizjoArena
Mam problemy z kręgosłupem szyjnym z powodu pracy przy komputerze oraz ze stawem barkowym. Odbyłam 10 zabiegów – masaży. Fizjoterapeutka stosowała masaż i pokazała mi ćwiczenia usprawniające do samodzielnego wykonywania. Razem zmieniłyśmy moją postawę przy komputerze. Zabiegi trwały zawsze godzinę, a nawet były przedłużane w ramach tej samej jednej ceny. Dzięki pracy fizjoterapeutki mogę teraz swobodnie wyprostować głowę. Maria K.
Pingback: 5 gadżetów do wykorzystania w biurze - zdrowe gadżety