Delikatny trening o poranku postawi Cię na nogi lepiej (i zdrowiej) niż filiżanka czarnej kawy. Przedstawiamy zestaw kilku prostych porannych ćwiczeń na rozciąganie, dzięki którym dotlenisz organizm, pobudzisz krążenie i przygotujesz się na trudy nadchodzącego dnia.

Korzyści porannej gimnastyki

Jak często wstajesz osowiały, a jedyne co może Cię postawić na nogi to mocna kawa? Z pewnością często. Jest to spowodowane niskim ciśnieniem krwi oraz niedotlenieniem, zwłaszcza jeśli sypiasz przy zamkniętym oknie. Trochę ruchu szybko zniweluje niepożądane efekty. Ponadto dzięki porannej gimnastyce zyskasz dobry humor i chęć do działania. Podczas wysiłku uwalniane są endorfiny, nazywane hormonami szczęścia; rozruszasz stawy, pobudzisz mięśnie, układ krążenia i metabolizm. Poranek do idealna pora do ćwiczeń. Początki bywają trudne, ale zobaczysz, że w perspektywie długofalowej to się opłaci!

Poranna gimnastyka bez pośpiechu

Rankiem organizm bywa ociężały i niechętny do współpracy. Dlatego nie zaczynaj od razu po przebudzeniu. Daj sobie chwilę na wybudzenie, usiądź na łóżku ze spuszczonymi nogami i zrób parę głębokich oddechów. Po takim przygotowaniu możesz zabrać się za stretching, a jeśli masz więcej czasu, polecamy również kilkunastominutowy trening cardio.

Jakie ćwiczenia na rozciąganie?

Stretching to zestaw ćwiczeń fizycznych, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni oraz zwiększenie przepływu krwi przez włókna mięśniowe. Regularny trening pozwoli Ci zachować sprawność fizyczną na długie lata.

Na początek stań w lekkim rozkroku z rękami uniesionymi do góry, lekko wypchnij do przodu biodra i wykonaj wspięcia na palce, jednocześnie wysoko sięgając dłońmi do góry. Maksymalnie rozciągnij wszystkie mięśnie – brzucha, klatki piersiowej i barków. Policz do 10 i zrób skłon na wyprostowanych nogach; znów wytrzymaj kilka sekund. Następnie powtórz całość około 5 razy.

Kolejną metodą są krążenia. W celu rozruszania wszystkich stawów należy wykonać krążenia kostek, kolan, bioder, nadgarstków, obręczy barkowej i szyi oraz wyprosty w stawach łokciowych.

Po skończeniu powyższych ćwiczeń usiądź na podłodze (najlepiej na dywanie lub karimacie) unieś ręce na boki i odchylając je do tyłu, wypnij klatkę piersiową. W ten sposób rozruszasz mięśnie klatki i barków. Wytrzymaj 10 sekund i powróć do pozycji neutralnej. Powtórz to parokrotnie. Siedząc w rozkroku z wyprostowanymi nogami, zrób skłony tułowia.

W dalszej kolejności uklęknij i podpierając się dłońmi od tyłu, wypchnij biodra. Po 5 powtórzeniach, również na klęczkach, podeprzyj się z przodu i wykonaj kilka powtórzeń kocich grzbietów, wyginając plecy do góry, a następnie przyciągnij klatkę piersiową w dół do podłogi.

Te ćwiczenia nie powinny zabrać Ci więcej, niż 15-20 minut a pozytywne efekty będą utrzymywały się przez cały dzień!