Wakacje to czas na zregenerowanie sił, a nic tak nie poprawia samopoczucia, jak romantyczny wieczór. Dobrze wykonany relaksacyjny masaż pleców wprawi Twojego partnera lub partnerkę w jeszcze lepszy nastrój i pozwoli na maksymalne odprężenie. Niestety niewiele osób wie, jak wykonać to prawidłowo, a błędne masowanie może okazać się nieprzyjemne lub nawet niebezpieczne. W tym artykule zdradzamy techniki masażu relaksacyjnego.

Klasyczny masaż kręgosłupa może być wykonany przez każdego. Technika jest łatwa do opanowania, wystarczy poznać tylko kilka zasad. Pomaga rozluźnić mięśnie, zrelaksować się i ukoić zszargane nerwy; jest świetnym sposobem na złagodzenie bólu kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

 

Co należy przygotować?

Masaż relaksacyjny powinien być przeprowadzony w odpowiedniej atmosferze i bez pośpiechu. Musicie sobie zarezerwować przynajmniej pół godziny spokoju i najlepiej zadbać o romantyczną atmosferę – spokojna muzyka, świeczki oraz olejek do masażu. Polecamy również przygotować miejsce – podłoże nie może być ani za twarde, ani za miękkie. Jeśli będzie to łóżko, to nie powinno być takie, w którym człowiek się zapada, np. łóżko wodne nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Z kolei podłoga może być zbyt twarda, dlatego warto położyć sobie miękki koc, co ma również znaczenie higieniczne.

 

Masaż pleców krok po kroku

Osoba masowana powinna położyć się na brzuchu, z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia – nie pod głową, natomiast głowę ułożyć tak, aby było wygodnie, ale nie należy wspierać się na podbródku, by zachować prostą linię kręgosłupa. Druga osoba powinna wygodnie usiąść lub stać na wysokości bioder i zacząć od dolnej części pleców, najbliżej pośladków. Masaż zawsze wykonuje się w stronę serca. Pierwsze ruchy muszą być delikatne i mają za zadanie przyzwyczaić skórę do dotyku. Należy tu wspomnieć, żeby wcześniej ogrzać dłonie, ponieważ dotyk zimnych palców nie jest czymś przyjemnym.

 

relaksacyjny masaż

 

Masaż zaczynamy i kończymy głaskaniem, czyli delikatnymi ruchami dłoni po skórze, mającymi za zadanie pobudzić organizm lub w przypadku kończenia – wyciszyć go. Głaskanie należy wykonywać całymi dłońmi lub opuszkami palców. Kolejnym etapem jest rozcieranie, czyli masowanie kolistymi ruchami, wykonując co najmniej 3 kółka w jednym miejscu, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Ruchy należy wykonywać kciukami lub całą powierzchnią dłoni i zaczynamy od pasa, stopniowo kierując się w górę, w kierunku barków. Najpierw wykonujemy masaż wzdłuż osi ciała (od dołu do góry), a następnie poprzecznie w stosunku do osi ciała, czyli w poprzek do włókien mięśniowych. Następnym etapem relaksacyjnego masażu pleców jest ugniatanie. Polega na ujmowaniu mięśnia pomiędzy kciuk a pozostałe palce, delikatnym rozcieraniu i przekazywaniu odcinka mięśnia z ręki do ręki. Zaczyna się od kręgosłupa w kierunku boku. Istnieje kilka wersji ugniatania: podłużne, esowate, uciskanie oraz rolowanie. Po tym etapie przychodzi czas na oklepywanie, czyli szybkie, sprężyste uderzenia krawędzią dłoni lub dłonią zwiniętą w miseczkę. Należy pamiętać, aby robić to z wyczuciem i nie oklepywać okolic nerek. Na końcu ponownie wykonujemy głaskanie, by wyciszyć mięśnie.

 

Tak wykonany masaż pleców zajmuje około 30 minut. Jeśli osoba masowana zgłasza ból lub dyskomfort, zabieg należy przerwać. W końcu ma to być relaksacyjny masaż, a nie katorga, po której jeszcze przez kilka dni osoba będzie odczuwać jej skutki. Warto również zaznaczyć, żeby do masowania używać środka nawilżającego skórę. My polecamy oliwki Ziaja przeznaczone do masażu. Są tanie, wydajne, ładnie pachną i nie brudzą ubrań.