Site icon FizjoArena

Jak poprawnie siedzieć w pracy?

Bóle kręgosłupa i pogorszenie wzroku to tylko niektóre z dolegliwości, mogące wynikać ze złej postawy siedzącej. Chociaż istnieje coraz większa świadomość wśród pracowników i pracodawców odnośnie prawidłowego przystosowania miejsca pracy, wciąż nie przykładamy do tego należytej wagi. To błąd, który może wiele kosztować, gdyż obciążenie kręgosłupa podczas siedzenia jest o 40% większe, niż w pozycji stojącej.

Podstawowe błędy

O poprawnej postawie siedzącej mówi się dużo, jednak w powszechnej świadomości panuje pogląd, że wystarczy siedzieć prosto. To niestety za mało. Równie ważny jest dobór odpowiedniego krzesła i ustawienie optymalnej odległości monitora od twarzy, a także robienie sobie przerw w trakcie, których zamiast przysłowiowego papieroska lepiej porozciągać się przez parę minut i dać odpocząć zmęczonym oczom.

Wadliwa postawa w pierwszej kolejności prowadzi do bólów szyi i pleców. W dalszej perspektywie długotrwałe utrzymywanie wadliwej postawy ciała, prowadzi do zaburzeń krążenia, bólów głowy, problemów z koncentracją i patologii oddychania. Jest to zagrożone bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym powstawaniem poważnych chorób, prowadzących nawet do śmierci. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że prawidłowe siedzenie przedłuża życie; a już na pewno polepsza jego komfort.

Jak prawidłowo siedzieć?

Siedząc, zwróć uwagę na ułożenie nóg, miednicy, głowy i rąk. Tylko dbając o całościową postawę, można sobie zapewnić optymalną pozycję w trakcie pracy.

Odpowiedni wybór biurka i krzesła

Wprawdzie nie zawsze mamy ten komfort, że osobiście możemy wybrać sobie biurko i fotel, ale gdy jest okazja, by to zrobić, to warto poszukać takiego modelu, który będzie wspierał ergonomię pracy. Blat lub półka z wysuwaną klawiaturą powinna znajdować się na wysokości łokci osoby siedzącej. Standardowa wysokość to 65-80cm nad podłogą. Jeśli biurko jest regulowane, to dostosowanie wysokości nie będzie problemem. Ponadto, jeżeli korzystasz z komputera, biurko musi być na tyle szerokie, aby móc ustawić monitor w odpowiedniej odległości i wysokości na wprost linii oczu. Warto, aby krzesło miało możliwość dobrania odpowiedniej wysokości i kąta nachylenia oparcia. Polecane są fotele z zagłówkami i podłokietnikami, pozwalającymi rozluźnić nieco mięśnie.

Odpowiedni dobór krzesła i biurka pozwoli Ci łatwiej zachować poprawną postawę podczas pracy. Skorzysta na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale również efektywność.

Exit mobile version